Kategorie
Marihuana Polska Świat Zdrowie

W TVP Info o konopiach

W ostatni poniedziałek w programie “Minęła 8” odbyła się debata na temat liberalizacji prawa dotyczącego marihuany.

Konopie w TVP

W rozmowie na temat konopi udział wzięło sześć osób, byli to: Beata Maciejewska (Lewica), Marta Golbik (PO-KO), Agnieszka Ścigaj (PSL/KUKIZ), Robert Anacki (Porozumienie), Robert Gontarz (PiS) a rozmowę prowadził Adrian Klarenbach – redaktor TVP Info. Cała debata trwała około 35 minut i każdy z uczestników mógł w niej wyrazić swoje zdanie na ten temat oraz przedstawić to jaki pomysł na ten temat ma jego ugrupowanie. Poniżej znajdziecie stanowiska wyżej wymienionych osób na temat liberalizacji marihuany:

Beata Maciejewska – Lewica: Stanowisko Pani Beaty każdemu kto jest zaineresowany sprawami konopi powinno być znane. Posłanka jest przewodniczącą parlamentarnego zespołu do spraw legalizacji marihuany i aktywnie wspiera ten proces. W swojej wypowiedzi przedstawiła zadania jej zespołu oraz podkreśliła, że w kwietniu przyszłego roku planowane jest złożenie w sejmie pakietu ustaw konopnych, który obejmować będzie zarówno konopie rekreacyjne, medyczne jak i włókniste.

Robert Anacki – Porozumienie: Pan Anacki rozpoczął swoją wypowiedź od poinformowania swoich współrozmówców o tym, że walczy z neuroboleriozą i, że w zwalczeniu tej choroby pomaga między innymi medyczna marihuana. Podkreślał on to, że ceny za medyczne konopie są zbyt wysokie i pacjenci muszą szukać innych – alternatywnych źródeł do pozyskania konopi. Wiceprezes Porozumienia podkreślał, że zwiększenie dostępu do marihuany musi być procesem i nie może to przyjść od razu. Mówił również o tym, że gdy dostęp do konopi będzie zwiększony to należy rozwiązać sprawę, jazdy samochodem pod wpływem konopi.

Agnieszka Ścigaj PSL/KUKIZ: Posłanka Ścigaj mówiła o tym, że obecnie wypracowana ustawa o medycznej marihuanie jest efektem między innymi pracy jej ugrupowania. Jednakże jest niezadowolona z tego w jakiej finalnej wersji została uchwalona. Jednym z największych problemów jest to, że polscy rolnicy nie mogą zarabiać na medycznej marihuanie. Podkreślała, że ceny marihuany medycznej są zbyt wysokie. Pani Agnieszka mówiła również o tym, że jej ugrupowanie jest chętne do dalszych działań w zakresie poszerzenia dostępności do marihuany. Wspominała również o tym, że chciałaby zmniejszenia dostępności marihuany dla młodzieży, która przy obecnej ustawie może sobie “załatwić” marihuanę od każdego dilera.

Robert Gontarz – PiS: Poseł Prawa i Sprawiedliwości pozytywnie wypowiedział się o marihuanie medycznej, jednakże stanowczo sprzeciwił się marihuanie rekreacyjnej. Gontarz podkreślał, że jesteśmy w stanie uzależnić się od niej mentalnie i nie powinna być ona dopuszczona do powszechnego obrotu.

Marta Golbik PO-KO: Posłanka Golbik mówiła o tym, że bardzo dużą pracę w procesie legalizacji medycznej marihuany wykonał Piotr Liroy Marzec. Pani Golbik poruszyła temat wpływu marihuany na psychikę i rozwój młodych osób. Podkreśliła, że marihuana tak samo jaki i alkohol jest narkotykiem. Zastanawiające jest zdanie Pani Marty, które wypowiedziała na końcu swojej wypowiedzi: “Musimy być bardzo uważni, w ogóle w rozmowie o marihuanie”.

Podsumowanie debaty o konopiach

Jak możemy wywnioskować z wypowiedzi wszystkich osób, które brały udział w rozmowie z redaktorem Klarenbachem większość ugrupowań zasiadających obecnie w sejmie jest za poprawą ustawy dotyczącej medycznej marihuany. Dlaczego skoro wszyscy są za wciąż nic z tym faktem nie zrobiono? Oczywiście z doświadczenia wiemy, że politycy dużo mówią a mało robią. Jednakże po wypowiedzi posłanki Beaty Maciejewskiej możemy mieć nadzieję na jakieś zmiany. Niestety co do legalizacji rekreacyjnej marihuany w czasie rządów obecnej partii nie możemy być już tak optymistycznie nastawieni. Po wypowiedziach posła PiS możemy wywnioskować, że wiedza osób związanych z PiS na temat marihuany cały czas jest dość uboga a Pan Golbik żyje w przekonaniu, że dostęp do marihuany “od dilerów” jest sprzeczny z logiką.

Bardzo nas cieszy, że debata na temat konopi cały czas trwa i jest pokazywana w mediach ogólnopolskich. Czekamy na pozytywne informacje na temat konopi z ulicy Wiejskiej w Warszawie. Zachęcamy do obejrzenia całej debaty. Link możecie znaleźć tutaj.

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *