Kategorie
Uprawa

Uprawy szklarniowe – jakie jest najlepsze spektrum światła?

Światło odgrywa kluczową rolę w uprawie roślin. Jakie jest najlepsze spektrum światła w uprawach szklarniowych? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Najlepsza technologia do pożądanego spektrum światła

Lampy wykorzystujące diody LED, to technologia pozwalająca na kontrolowanie zakresu kolorów światła, które korzystnie wpływa na rozwój roślin. Dzięki temu rośliny można uprawiać w bardziej efektywny i oszczędny sposób. Bez uzależnienia od naturalnego światła słonecznego, które często jest nieregularne i nieprzewidywalne. Dzięki tej technologii możemy dostosować oświetlenie do różnych gatunków roślin i ich potrzeb w różnych fazach wzrostu. To zapewnia najlepsze efekty uprawy. Przy wyborze odpowiedniej oprawy do uprawy roślin warto kierować się najnowszymi badaniami naukowymi i ich wynikami.

Światło odgrywa kluczową rolę w uprawie konopi

Czym jest widmo światła widzialnego?

Widmo światła widzialnego to zakres różnych kolorów światła, które wpływają na wzrost i rozwój roślin. Rodzaje widma światła widzialnego:

  • światło czerwone (>600nm – 700nm) jest ważne dla procesów fotosyntezy, wzrostu łodygi i kwitnienia
  • światło niebieskie (380nm – 500nm) wpływa na procesy fizjologiczne i rozwojowe, takie jak ukorzenianie się roślin
  • światło zielone (525nm – 540nm) może wpływać na długość łodygi i masę rośliny
  • światło ultrafioletowe (UVb 280 nm – 320 nm) pobudza pigmentację i zapobiega szkodliwym owadom
  • światło podczerowne (730 IR dopełnia czerwony 660) może służyć jako dopełnienie światła czerwonego podczas kwitnienia.

Zastosowanie odpowiednich kolorów światła może również zwiększyć zawartość przeciwutleniaczy i terpenów w konopiach. Ważne jest również monitorowanie godzin natężenia oświetlenia, ponieważ wpływa to na przejście od fazy wegetatywnej do generatywnej.

Światło może wpłynąć na zwiększoną ilość terpenów w konopiach

Horti 2 – świetne rozwiązanie pod twoją uprawę

W ofercie firmy Perfand Lend znajdziesz modele lamp przeznaczone do uprawy różnego rodzaju roślin. Ich spektrum światła zostało stworzone na podstawie najnowszych badań naukowych przy współpracy z ekspertami zarówno z branży ogrodniczej jak i oświetleniowej. Wszystkie widma światła, zostały przetestowane w Instytucie Fizjologii Roślin Polskiej Akademii Nauk. Dzięki wielokrotnym badaniom, w których regulowano natężenie światła, udało się dopasować najbardziej efektywne spektrum światła do każdej uprawy roślin. Dodatkowo, każdy z produktów znajdujących się w ofercie firmy Perfand Led opiera się na opatentowanej technologii pulsacji, która zmniejsza koszty energii elektrycznej oraz przedłuża żywotność produktu.

Firma Perfand Led zaprezentowała naprawdę ciekawe rozwiązania, które mogą być odpowiedzią na ceny energii w obecnych czasach. Jeżeli interesują Cię ich rozwiązania to koniecznie zapoznaj się z ich ofertą tutaj.

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl