Kategorie
Świat

Stolica Australii dekryminalizuje posiadanie narkotyków

Wielkie zmiany w stolicy Australii! Władze Australian Capital Territory postanowiły, że na ich terytorium posiadanie małych ilości narkotyków będzie zdekryminalizowane. Kiedy nowe prawo wejdzie w życie?

Stolica Australii dekryminalizuje małe ilości narkotyków

W Australii szykują się bardzo duże zmiany w prawie narkotykowym. Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że władze tego kraju już w tym roku mogą zalegalizować marihuanę na użytek rekreacyjny., a i tym razem przychodzimy z kolejnymi, istotnymi wiadomościami o zmianach w prawie narkotykowym.

Władze ACT – czyli Australian Capital Territory, terytorium federalnego Australii, zdecydowały o dekryminalizacji posiadania małych ilości narkotyków. Politycy wyznaczyli sobie 12-miesięczny na okres przejściowy, więc dokładnie od października 2023 na terenie ACT przestanie być karane karą więzienia posiadanie:

  • do 1,5g Kokainy
  • do 2g Heroiny
  • do 3g MDMA
  • do 1,5g Metamfetaminy
  • do 2g Amfetaminy
  • do 2g Psylocybiny
  • do 2mg Kwasu lizergowego
  • do 2mg LSD

Dekryminalizacja tych substancji na terenie stolicy Australii oznacza, że ich posiadacze nie będą ścigani karnie. Nowe przepisy umożliwiają nałożenie na posiadacza grzywny w wysokości 100 dolarów australijskich, bądź uczestnictwa w programie odstawienia narkotyków. Powyższe przepisy oczywiście nie dotyczą osób handlujących tymi substancjami.

Ta rozsądna reforma, która opiera się na poradach ekspertów. Skoncentrowanie się na zdrowiu i redukcji szkód zapewnia najlepsze wyniki dla osób zażywających narkotyki

Rachel Stephen-Smith, australijska minister zdrowia

Jeżeli chodzi o posiadanie marihuany – w 2020 roku na terenie ACT zostało dopuszczone posiadanie do 50g “suchego” suszu i do 150g “mokrego” suszu. Obecnie mieszkańcy stolicy Australii mogą uprawiać nawet do 4 krzaczków konopi indyjskich.

australia dekryminalizuje
Czy proces legalizacji zioła w Australii znacznie przyśpieszy?

Australijczycy popierają legalizację marihuany

Obecnie ogromną swobodą w posiadaniu i uprawie konopi mogą cieszyć się tylko mieszkańcy stolicy – Canberry i tamtejszego regionu ACT. Jednak aż 78% mieszkańców całego kraju popiera dekryminalizację tej rośliny.

Co ciekawe, aż 68% mieszkańców Sydney popiera całkowitą legalizację. Tu musimy przypomnieć – Sydney liczy ponad 5 milionów Australijczyków. Jest to około 1/5 wszystkich mieszkańców Australii.

Jeżeli szukacie legalnych w Polsce produktów konopnych to zapraszamy do sprawdzenia oferty sklepu ROLLMOPS. Znajdziecie tam najlepsze produkty CBD, waporyzatory w bardzo dobrych cenach i naprawdę dużo akcesoriów do palenia.

źródło: canberratimes.com.au, otwieramyoczy.pl

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl