Kategorie
Sport

Ruszają Mistrzostwa Świata! Co grozi za posiadanie marihuany w Katarze?

Już dziś startują Mistrzostwa Świata FIFA 2022. Tym razem odbywają się w dość nietypowym państwie, które znane jest z notorycznego łamania praw człowieka. Właśnie dlatego postanowiliśmy sprawdzić co grozi za posiadanie marihuany w Katarze.

Mistrzostwa Świata FIFA 2022

Już dzisiaj startuje największe piłkarskie święto – czyli Mistrzostwa Świata FIFA. Komitet wykonawczy tej organizacji kilka lat temu postanowił, że w 2022 roku za organizację mistrzostw odpowiedzialni będą Katarczycy. Po tej decyzji na FIFA spadła masa krytyki. Dlaczego?

Katar od lat słynie z łamania praw człowieka. Oprócz tego, że duże problemy mają tam kobiety i mniejszości seksualne, to do sieci trafiły także informacje na temat ogromnych problemów pracowników, którzy przyjechali tam budować stadiony i całą infrastrukturę. Jednak największa organizacja sportowa na świecie cały czas broni swojej decyzji.

Dzisiaj czuje się Katarczykiem. Czuję się Arabem. Czuję się Afrykaninem. Czuję się gejem. Czuję się niepełnosprawny. Czuję się pracownikiem migrującym

Gianni Infantino, przewodniczący FIFA

Szef FIFA – Gianni Infantino, na konferencji prasowej podkreślał, że europejczycy nie mogą mieć pretensji do władz Kataru. Mówił o tym, że przez to co wydarzyło się na świecie przez ostatnie 3000 lat, europejczycy nie powinni oskarżać innych narodów o łamanie praw człowiek. Przewodniczący FIFA podkreślał również, że w młodości sam doświadczył przejawów rasizmu więc doskonale zna sytuację osób dyskryminowanych.

Sam wiem, co to dyskryminacja. Byłem prześladowany ze względu na rude włosy

Gianni Infantino, przewodniczący FIFA

W związku z tym, że władze Kataru podchodzą dość restrykcyjnie do wszelkich używek – zwłaszcza alkoholu. Co mocno boli fanów piłki nożnej. Postanowiliśmy opisać wam co grozi za posiadanie marihuany w Katarze.

Władzę FIFA 2 grudnia 2010 roku wybrały Katar na gospodarza Mistrzostw Świata 2022

Co grozi za posiadanie marihuany w Katarze?

Niestety na temat dostępności marihuany w Katarze wiemy niewiele. Temat jest naprawdę niszowy. Większość informacji, które można znaleźć w internecie pochodzi z oficjalny rządowych stron, które informują obywateli swoich krajów o przepisach funkcjonujących w Katarze.

Gdzie szukać informacji o marihuanie? Oczywiście na stronie ambasady USA. Amerykańscy urzędnicy ostrzegają swoich obywateli, że zarówno marihuana rekreacyjna, jak i medyczna jest w Katarze nielegalna. Jednak nie jest konkretnie napisane jaki wymiar kary grozi za posiadanie zioła w Katarze. Amerykańscy ambasadorzy informują tylko, że za posiadanie konopi grozi długa odsiadka w katarskim więzieniu i wysokie kary finansowe.

Ciekawe informacje można przeczytać na forum quora.com. Tam jeden z użytkowników napisał, że w najbliższym czasie wybiera się do Kataru i czy może ze sobą zabrać zioło. Na jego pytanie odpowiedziało kilkanaście osób, w tym ludzie na co dzień mieszkający w Katarze.

Użytkownicy pisali o tym, że za posiadanie konopi w tym kraju grożą ogromne kary. Obywatelka UK pisała, że jej chłopak został tam przyłapany na paleniu zioła. Siedział już rok w więzieniu i przez cały ten czas nie było nawet wiadomo kiedy wyjdzie (sytuacja miała miejsce w 2019 roku).

Osoby zamieszkujące Katar pisały o tym, że kary za marihuanę wahają się od 4 do 20 lat więzienia, oraz oczywiście dodatkowo przewidziane są ogromne kary finansowe. Niektórzy pisali również o karze śmierci, chociaż nie są to potwierdzone informacje. Jednak znając tamtejsze podejście do praw człowieka to nikogo by to nie zdziwiło.

Jeżeli wybieracie się oglądać występy Polaków w Katarze to absolutnie nie zabierajcie ze sobą żadnych produktów konopnych. Pamiętajcie, że wszystkie newsy ze świata konopnego, najszybciej przeczytacie w aplikacji ROLLMOPS.

źródło: usembassy.gov, meczyki.pl, quora.com

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl