Kategorie
Medyczna Marihuana

Refundowana medyczna marihuana – sześcioro ciężko chorych dzieci uzyskało dofinansowanie

W zeszłym roku sześcioro ciężko chorych dzieci uzyskało refundację na medyczną marihuanę w Łódzkim oddziale NFZ. Jaka procedura na to zezwala i który lek został im przepisany?

Refundowana medyczna marihuana w 2022 roku

Anna Leder – rzecznik prasowy ŁOW NFZ potwierdziła, że w 2022 roku sześcioro ciężko chorych dzieci uzyskało refundację na medyczną marihuanę.

Minister Zdrowia może wydać decyzję o objęciu refundacją sprowadzonego dla konkretnego pacjenta preparatu i wtedy taki lek jest wydawany pacjentowi po wniesieniu opłaty ryczałtowej w kwocie 3 zł 20 gr

Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ

Jedyną opcją na uzyskanie takiego dofinansowania jest bezpośrednia decyzja Ministra Zdrowia. Dzięki pozytywnej opinii tego organu, 6-stka ciężko chorych dzieci mogła leczyć się refundowaną medyczną marihuaną.

refundowana medyczna marihuana
Medyczną marihuanę wykorzystuje się na wiele schorzeń, między innymi padaczkę lekooporną

Jaki lek refundowało państwo?

Według informacji, które wypuścił do sieci Łódzki oddział NFZ, młodzi pacjenci uzyskali refundacje na medyczną marihuanę produkowaną przez firmę Bedrocan. Preparaty tej firmy nie są dostępne co dzień w polskich aptekach. Można je sprowadzać jedynie na specjalne zamówienie.

Bedrocan jest holenderską firmą specjalizującą się w produkcji medycznej marihuany. Firma dostarcza swoje produkty do wielu krajów Europy, a także do Kanady. Bedrocan bardzo angażuje się w badania nad medycznymi zastosowaniami marihuany i współpracuje z różnymi instytucjami naukowymi w celu poprawy dostępności i bezpieczeństwa leczenia pacjentów za pomocą konopi indyjskich.

Specjaliści zdecydowali się włączyć do terapii leki firmy Bedrocan, gdyż inne preparaty nie przynosiły wymiernych efektów w leczeniu chorych dzieci. Narodowy Fundusz Zdrowia za leki zapłacił 160 tysięcy złotych.

Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę Kliniki Konopne. Znajdziesz tam specjalistów z takich klinik jak Green Doctor, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.

źródło: expressilustrowany.pl

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl