Kategorie
Świat

Oficjalnie: Niemiecki rząd przedstawił plan legalizacji marihuany

Dotarły do nas oficjalne informacje! Niemiecki rząd przedstawił plan legalizacji marihuany. Jak wyglądają założenia tamtejszych polityków?

Niemiecki rząd przedstawił oficjalny plan legalizacji marihuany

Stało się! Dziś minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach przedstawił oficjalny plan legalizacji marihuany. Zaprezentowany dokument dotyczy stworzenia przepisów regulujących kontrolowaną dystrybucję i konsumpcję konopi indyjskich w celach rekreacyjnych przez osoby dorosłe.

Już w zeszłym roku nowy rząd osiągnął porozumienie, które w przeciągu następnych czterech lat miało doprowadzić do zalegalizowania marihuany w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Jednak w ostatnim czasie prace nad projektem ustawy dość szybko przyśpieszyły, przez co już dziś został on oficjalnie zaprezentowany.

Według oficjalnego planu Niemcy będą mogli uprawiać zioło w domach oraz posiadać do 30g konopi. Dostęp do konopi będą miały tylko i wyłącznie osoby powyżej 18 roku życia, a ich sprzedaż będzie się odbywać licencjonowanych sklepach. Na konopie z THC zostanie nałożony również odpowiedni podatek.

Około 4 miliony osób spożywało konopie w Niemczech w zeszłym roku, z czego 25% było w wieku od 18 do 24 lat. Legalizacja to próba wyparcia czarnego rynku

Karl Lauterbach, niemiecki minister zdrowia
Kiedy niemiecki parlament uchwali projekt legalizacji marihuany?

Czy drobne problemy prawne opóźnią legalizację?

Projekt legalizacji marihuany już teraz napotkał kilka problemów. Jak poinformował Karl Lauberbach jednym z nich jest prawo europejskie. Właśnie dlatego niemiecki rząd zamierza przedstawić projekt legalizacji marihuany Komisji Europejskiej, która ma go dokładnie przeanalizować.

Swoje oburzenie planem legalizacji wyraziło niemieckie stowarzyszenie farmaceutów. Negatywnie o legalizacji wypowiedzieli się również poszczególni politycy rządzący w landach (Niemcy mają strukturę federalną).

Konsumpcja konopi pociąga za sobą znaczne, a czasem nieodwracalne zagrożenia zdrowotne i społeczne

Klaus Holetschek, bawarskie ministerstwo zdrowia

Jednak politycy rządu federalnego wydają się być nieugięci na głosy krytyki. Specjaliści szacują, że legalizacja marihuany może przynieść Niemcom roczne dochody z podatków w kwocie około 4,7 miliarda Euro oraz stworzyć 27 tysięcy nowych miejsc pracy.

To czy i kiedy nowe prawo wejdzie w życie, pozostaje cały czas sprawą otwartą. Niemieccy politycy pozostawiają sobie dużo możliwości w procesie kształtowania nowego prawa. Jedną z nich jest np. wartość graniczna THC w konopiach. Pomimo tego, że tamtejsi aktywiści walczą o to żeby takich wartości nie było, to politycy cały czas nie wykluczyli tej możliwości.

Jeżeli szukacie legalnych produktów konopnych to wbijajcie do sklepu ROLLMOPS. Znajdziecie tam produkty CBD, najlepsze waporyzatory i akcesoria do palenia.

źródło: reuters.com, bloomberg.com, bild.de

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl