Kategorie
Uprawa

Odmiany konopi – Landraces 

Ten krótki artykuł ma za zadanie wprowadzić was w ciekawy świat historii różnych odmian konopi. Prace nad tworzeniem nowych genetyk trwają od kilku dekad i są na bardzo zaawansowanym poziomie. Możemy wymieniać setki odmian Cannabis typu indica, sativa oraz hybrid. Wiele ze odmian zdobyło uznanie i nagrody na prestiżowych konkursach i już na zawsze zapisało się w kulturze 420. Kto z nas nie słyszał o odmianach takich jak Jack Herrer, Girl Scout czy Amnesia Haze? Zacznijmy jednak od tego, co mniej znane, a najbardziej pierwotne, czyli konopie typu landrace.

Czym jest landrace?

Landrace to określenie, które nie ma jednoznacznego polskiego odpowiednika. Możemy spróbować wytłumaczyć je, jako pierwotny gatunek fauny lub flory, który wstępuje tylko na konkretnym terytorium. Co ważne, jest to gatunek naturalnie ewoluujący przez długie lata, będąc odseparowanym od innych gatunków.

Wykształcenie mocnych pierwotnych cech pozwoliło mu na przetrwanie w danym środowisku.

Doskonała adaptacja do lokalnych warunków pozwoliła na osiągnięcie korzyści także przez człowieka. Gatunki zwierząt lub roślin typu landrace były zatem udomowione, z zachowaniem i pielęgnacją naturalnych cech.

W konopnej historii spotykamy wiele odmian typu landrace-pierwotne, dziko rosnące konopie, które ze względu na łatwość uprawy i doskonałą adaptację do lokalnych warunków, były wykorzystywane przez człowieka do różnorodnych celów.

Jedną z klasycznych odmian tego typu, której musimy poświęcićwięcej czasu jest Panama Red. To od niej zaczniemy nasz cykl artykułów o konopnej historii ibotanicznych ciekawostkach.

Panama Red

Panama Red zwana również PR lub Panamian Red to odmianatypu landrace, która wykształciła się w rejonie Zatoki Panamskiej i Kanału Panamskiego.
Lokalni rolnicy zaadoptowali ten gatunek i zajęli się uprawą do różnorodnych celów. Pola uprawne zajmowały głównie spore obszary archipelagu Wysp Perłowych- miejsca szczególnego na mapie Panamy- słabo zaludnionego i pokrytego gęstą dżunglą. Panowały tam doskonałe warunki klimatyczne dla uprawy tej lokalnej sativy: wysoka temperatura, dużo światła, wilgotne powietrze i dobry wpływ Oceanu Spokojnego.

Morfologia Panama Red często uznawana jest za typową i charakterystyczną dla konopi typu sativa: rozłożyste krzaki, luźniejsze pąki kwiatowe. Nie dawała ona jednak plonu tak obfitego jak przystało na duże sativy z rejonu międzyzwrotnikowego.

Działanie, stężenia i okres kwitnięcia

Działanie opisywane przez użytkowników jako euforyczne ipobudzające również kojarzy się z typowym działaniem konopi typu sativa.

Odmiana Panama Red była niezwykle popularna w USA w szalonych latach 60-tych i 70-tych.
Najpewniej przyczyniło się do tego jej lekko psychodeliczne działanie oraz spora (jak na pierwotną odmianę) zawartość THC: do 16%.
Użytkownicy cenili ją za szybkie i intensywne efekty psychodeliczne, sprzyjające zabawie i medytacji. Zapewniałaeuforyczny high oraz sprzyjała kreatywności.

Czas kwitnienia pierwotnej odmiany był jednym z najdłuższych- trwał od 11 do 13 tygodni.
Późniejsi hodowcy pracowali nad skróceniem tego okresu.Panama Red zawdzięcza swoją nazwę miejscu uprawy oraz charakterystycznym pąkom- obficie pokrytym czerwonymi, długimi włoskami. Współczesne rośliny odmiany Panama Red mogą wykształcać liście przybierające ceglany kolor.

Co ciekawe, Panama Red to jedna z pierwszych nazw, jaka została nadana odmianie marihuany (ex aeuqo z odmianą Acapulco Gold). Tak zapoczątkowano tradycję nadawania oryginalnych nazw różnym odmianom. Uprawa marihuany w Panamie została mocno ograniczona w latach 80-tych, kiedy to Panama stała się ważnym szlakiem przemytu kokainy.

Panama Red ma dzisiaj status oldschoolowej i legendarnejodmiany, szczególnie w USA.
Jej motyw przewija się przez liczne filmy i utwory muzyczne:

  • film Panama Red (1976 r.), reż. Bob Chinn
  • Pojawia się w 6 epizodzie animowanej serii Trailer Park Boys: The First Time We Smoked Wedd
  • film Detroit Rock City (1999 r.), reż. Adam Rifkin
  • utwór Amsterdam Van Halen, gdzie zwiedzaniu miasta towarzyszy Panama Red zakupiona w legendarnym Bulldog.
  • Płyta ‘’The Adventures of Panama Red’’ wyd. przez zespółNew Riders of the Purple Sage – niezwykle popularna w latach 70-tych.

Artykuł powstał we współpracy i dzięki opiece merytorycznej miłośników konopi z HappyHead.pl. Jeżeli szukacie sprawdzonych produktów konopnych to wpadajcie na ich stronę.

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl