Kategorie
Świat

Legalizacja marihuany w Australii już w tym roku?

Jak donoszą media, australijska partia Zielonych znalazła sposób na zalegalizowanie marihuany w swoim kraju. Czy w związku z tym Australijczycy zmienią swoje prawo już w tym roku?

Legalizacja marihuany w Australii

Obecnie rekreacyjne konopie z wysoką zawartością THC są w znacznej większości Australii nielegalne. Wyjątkiem jest stolica – tam można uprawiać maksymalnie 4 roślinki i posiadać do 50g. Na całe szczęście w końcu pojawiło się światełko w tunelu i legalizacja marihuany w Australii może stać się faktem, nawet już w tym roku.

Wszystko za sprawą australijskiej partii Zielonych. Jej przedstawiciele zwrócili się do specjalisty od prawa konstytucyjnego i praw człowieka, dziekana wydziału prawa na tamtejszym Uniwersytecie Katolickim – Patricka Keyzera, by dowiedzieć się w jaki sposób można zalegalizować marihuanę w Australii, by było to zgodne z federalnymi przepisami. Wcześniejsze pomysły na legalizację wykluczały taką możliwość. Politycy uważali, że konopie z wysoką zawartością THC będzie można zalegalizować tylko na poziomie stanowym, a nie na szczeblu federalnym.

Konsultacja z Patrickiem Keyzerem przyniosła wymierne efekty. Partia Zielonych przedstawiła pomysł na to jak stworzyć ustawę federalną, która będzie górować nad lokalnymi ustawami. W głównej mierze chodzi o uregulowanie prawa o gatunkach roślin na podstawie art. 51 tamtejszej konstytucji. Dzięki regulacji tych przepisów Wspólnota Narodów będzie mogła kontrolować uprawę, sprzedaż i licencjonowanie konopi.

O całej sprawie wypowiedział się senator David Shoebridge, który wydaje się być liderem ruchu legalizacyjnego wśród Zielonych.

Porada prawna uzyskana przez moje biuro pokazuje, że Zieloni mogą uchwalić ustawę o legalizacji marihuany na szczeblu federalnym

David Shoebridge, senator partii Zielonych

David Shoebridge zapowiedział, że jeszcze w tym roku przygotuje projekt ustawy legalizujący używanie rekreacyjnej marihuany.

David Shoebridge, senator partii Zielonych, fot. The West Australian

Co Australijczycy myślą na temat legalizacji marihuany?

Temat konopi indyjskich jest postrzegany przez Australijczyków bardzo pozytywnie. Według badań aż 78 % mieszkańców tego kraju chce, by konopie zostały zdekryminalizowane. Aż 60% mieszkańców Sydney – największego miasta Australii (5 312 163 mieszkańców) chce zalegalizować rekreacyjną marihuanę. Do tych statystyk odwołują się także politycy Zielonych.

Rekreacyjną marihuaną cieszą się Australijczycy i obywatele innych państw na całym świecie. Udawanie, że jest inaczej jest po prostu śmieszne…..Około 40% Australijczyków używało konopi. Prawo, które zrobiło z ponad połowy z nich przestępców musi zostać zmienione

David Shoebridge, senator partii Zielonych

Czy legalizacja marihuany w Australii stanie się faktem już w tym roku? To okaże się w najbliższej przyszłości. Trzymajmy kciuki za to, żeby Australia dołączyła do zaszczytnego grona państw, w których użytkownicy konopi mogą czuć się swobodnie.

Jeżeli szukacie legalnych produktów konopnych i akcesoriów do palenia lub waporyzacji to wapadajcie do sklepu ROLLMOPS. Znajdziecie tam najlepszy sprzęt na rynku, w bardzo dobrych cenach!

źródło: theguardian.com

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl