Kategorie
Świat

Kolumbia legalizuje marihuanę!

Kolumbia jako kolejny kraj Ameryki Południowej legalizuje marihuanę. Senatorowie przyjęli poprawkę do konstytucji, która umożliwi wprowadzenie zmian w polityce narkotykowej. Legalizacja jest już na ostatniej prostej.

Marihuana już niedługo będzie legalna w Kolumbii?

Kolumbia legalizuję marihuanę! Już niedługo stanie się kolejnym krajem Ameryki Południowej, w którym obywatele będą mieli swobodny dostęp do konopi indyjskich. W ostatnim czasie senatorowie Kolumbii bardzo intensywnie debatowali nad zmianami w tamtejszym prawie narkotykowym. Jednak podczas czwartej tury debaty przyjęli poprawkę do konstytucji, która dotyczy legalizacji marihuany.

Tytoń i alkohol to legalne substancje, które działają bardziej niż dźwięki indyjskie. W Kolumbii ponad 20 000 osób umiera każdego roku z powodu choroby związanej z paleniem papierosów. 1 na 20 dni na świecie ma związek ze spożywaniem alkoholu.

Maria Jose Pizzarro, kolumbijska deuptowana

Kolumbijscy politycy od dłuższego czasu poruszali temat zmiany prawa narkotykowego zarówno we własnym parlamencie, jak i na arenie międzynarodowej. Prezydent Gustavo Petro w sierpniu tego roku opowiedział się przeciwko międzynarodowej kryminalizacji narkotyków, oraz przedstawił korzyści płynące z legalizacji marihuany.

Kolumbia legalizuje marihuanę
Kolumbijski prezydent Gustavo Petro fot. Instagram

Jesienią tego roku Petro uczestniczył w spotkaniu Organizacji Narodów Zjednoczonych i tam również poruszył temat konopi. Wezwał wszystkie państwa zrzeszone w ONZ do zmiany ich wewnętrznej polityki narkotykowej. Prezydent Kolumbii argumentował swoją wypowiedź tym, że obecne – rygorystyczne przepisy związane z posiadaniem i wytwarzaniem marihuany, się po prostu nie sprawdzają. Gustavo Petro zasugerował, że po nowelizacji przepisów wszyscy skazani za posiadanie zioła powinni zostać zwolnienie z odbywanych kar.

Oprócz samego prezydenta, ustawę legalizującą marihuanę w Kolumbii popiera również wielu innych polityków. Senatorzy zaakceptowali zmianę przepisów w stosunku 56 głosów za i tylko 3 przeciw. Sam minister sprawiedliwości Kolumbii – Néstor Osuna (ich odpowiednik naszego Zbigniewa Ziobro) całą debatę na temat legalizacji marihuany skomentował w ten sposób:

Kolumbia padła ofiarą nieudanej wojny, która wybuchła 50 lat temu i z powodu absurdalnej prohibicji przyniosła nam wiele krwi, konfliktu zbrojnego, mafie i przestępstwa

Néstor Osuna, kolumbijski minister sprawiedliwości.

Bardzo prawdopodobne jest również to, że Kolumbijczycy wraz z Meksykanami stworzą swego rodzaju “koalicję”, która wesprze ruchy legalizacyjne w całej Ameryce Łacińskiej.

Oczywiście legalizacja marihuany jeszcze oficjalnie nie została przybita. Pracę nad oficjalną ustawą, która wprowadzi dokładne limity i wyjaśni system podatkowy, cały czas trwają. Jednak możemy z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że Kolumbia legalizuje marihuanę, i prace nad nowelizacją przepisów są już na ostatniej prostej.

Jeżeli szukacie legalnych produktów konopnych to wbijajcie do sklepu ROLLMOPS. Znajdziecie tam najlepsze waporyzatory, susz i olejki CBD, oraz wiele akcesoriów do palenia.

źródło: marijuanamoment.net, faktykonopne.pl

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl