Kategorie
Świat

Irlandia: Jest szansa na dekryminalizację marihuany

W Irlandzkim parlamencie pojawiła się szansa na dekryminalizację marihuany. Pomysłodawcą reformy jest poseł partii People Before Profit – Gino Kenny.

Pojawiła się szansa na dekryminalizację marihuany w Irlandii

Cały świat otwiera oczy na marihuanę! Po szokującej informacji o tym, że Niemcy chcą zalegalizować konopie indyjskie, przychodzi również czas na inne europejskie kraje. Teraz pojawiła się szansa na dekryminalizację marihuany w Irlandii. Tamtejszy poseł partii People Before Profit – Gino Kenny przygotował projekt ustawy, który nowelizuje przepisy ustanowione ponad 42 lata temu.

Ustawa jest dość umiarkowana. Zmienia istniejące przepisy, które sięgają 42 lat wstecz. Czterdzieści dwa lata to bardzo długi okres. Uważam, że istniejące przepisy są przestarzałe i nieaktualne. Potrzebujemy innej narracji wokół reformy narkotykowej

Gino Kenny, twórca projektu ustawy

Jakie reformy znajdują się w projekcie irlandzkiego posła? Gino Kenny chce żeby nowelizacja ustawy z 1977 roku zezwoliła osobom powyżej 18 roku życia na posiadanie do 7g marihuany i do 2,5g haszyszu.

Wyraźnie musimy podkreślić – nie jest to ustawa legalizująca marihuanę w Irlandii. Poseł Gino Kenny chce dekryminalizacji – czyli nie karania za posiadanie wyżej wymienionych ilości zioła. Jeżeli ustawa weszłaby w życie Irlandczycy cały czas nie mogliby dostać marihuany w sklepach, czy uprawiać we własnych domach.

Mam nadzieję, że rząd poprze tę ustawę. Jest ona na czasie. Różne części świata przyglądają się różnym modelom, które nie kryminalizują ludzi i które przyjmują podejście polegające na redukcji szkód. Nie mogę się doczekać debaty

Gino Kenny, twórca projektu ustawy
szansa na dekryminalizację marihuany
Gino Kenny w irlandzkim parlamencie fot. Instagram

Czy projekt Gino Kenny’ego ma szanse zostać przegłosowany?

W odróżnieniu od reform w innych europejskich krajach takich jak Malta czy Niemcy, projekt irlandzkiego deputowanego nie jest aż tak rewolucyjny. Specjaliści potwierdzają tę tezę, mówią o tym że nowelizacja ma bardziej charakter redukcji szkód, niż wprowadzania na salony konopi indyjskich. Jak wygląda nastawienie wśród innych irlandzkich posłów?

Organizacja Volteface poinformowała, że uzyskanie poparcia od rządu może być dość ciężkie. Dlaczego? Chodzi o poszczególną przynależność jego członków do danych ugrupowań politycznych. Program niektórych ugrupowań jest krótko mówiąc sprzeczny z racjonalnym podejściem do polityki narkotykowej. O całej sprawie postanowił wypowiedzieć się także premier Irlandii – Micheál Martin.

Myślę, że musimy uważać, aby nie gloryfikować marihuany, ponieważ w środowisku medycznym istnieją prawdziwe obawy co do tego, co marihuana może zrobić młodym ludziom

Micheál Martin, premier Irlandii

Jednak sam premier Irlandii mówi o tym, że był wielkim orędownikiem legalizacji medycznej marihuany. Tak więc bardzo możliwe, że przekona się do ustawy Gino Kenny’ego i już wkrótce Irlandia zdekryminalizuje niewielkie ilości marihuany na własny użytek.

Z informacji, które wyciekły do mediów wynika, że irlandzki parlament ma debatować nad projektem dekryminalizującym marihuanę już na początku następnego roku.

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to wbijaj do sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam wiele produktów CBD, najlepsze waporyzatory i akcesoria do palenia.

źródło: forbes.com

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl