Kategorie
Uprawa

Ile wody zużywa uprawa konopi?

Naukowcy z University of California postanowili zbadać ile wody zużywa uprawa konopi. W badaniu wzięły udział licencjonowane przedsiębiorstwa i rolnicy ze stanu Kalifornia. Czy uprawa zioła zużywa aż tak dużo wody jak przypuszczają ekolodzy?

Obawy ekologów

Legalizacja marihuany niesie za sobą pewne obawy. O tyle o ile wszyscy znają wątpliwości polityków jeżeli chodzi o swego rodzaju bezpieczeństwo społeczne, to wśród zainteresowanych legalizacją pojawiają się także zupełnie inne obawy.

Po zalegalizowaniu zioła w Kalifornii do głosu zaczęli dochodzić ekolodzy. Ich główną obawą było to czy uprawa konopi wpłynie istotnie na zmniejszenie zasobów wodnych w tym stanie. Wiadomo – na naszej planecie mamy ograniczone ilości zdatnej do picia wody, ale czy legalizacja upraw może drastycznie wpłynąć na pomniejszenie tych zasobów? Naukowcy z University of California postanowili sprawdzić ile wody zużywają farmy konopne.

Czy uprawy konopi są zagrożeniem dla środowiska?

Ile wody zużywa uprawa konopi? Badanie kalifornijskich naukowców

Naukowcy z University of California rozpoczęli badanie zużycia wody przez licencjonowanych plantatorów tuż po legalizacji w 2017 roku. Dane były zbierane z raportów zużycia wody oraz przez udział w anonimowych ankietach, a ich przeanalizowaniem zajęli się profesjonalni konsultanci.

Istnieje coraz większe zaniepokojenie wpływem upraw konopi indyjskich na środowisko, a w szczególności na zasoby wodne

Autorzy badania “Water storage and irrigation practices for cannabis drive seasonal patterns of water extraction and use in Northern California”

Jak się okazało obawy ekologów są zupełnie niepotrzebne. Badanie naukowców z University of California wykazało, że uprawa konopi nie zużywa, aż tak dużo wody jak przypuszczano. Licencjonowani hodowcy w większości pobierają wodę z gruntowych studni a ich outdoorowe uprawy zużywają porównywalną ilość zasobów co uprawy pomidorów.

Uczeni jednoznacznie stwierdzili, że konopne farmy nie potrzebują większych ilości wody niż inne podmioty uprawiające rośliny w tym regionie. Warto podkreślić również to, że średnia wielkość powierzchni na której uprawiane są konopie w hrabstwie Humbolt wynosi około 2023m2 a gospodarstwa zajmujące się uprawą innych roślin są kilkanaście lub kilkadziesiąt razy większe.

Konopne farmy zrewolucjonizują przemysł rolniczy?

Czy wyniki badań uspokoiły ekologów?

Wyniki badania postanowił skomentować Tom Wheeler – dyrektor Centrum Informacji Ochrony Środowiska. Po przeanalizowaniu raportu powiedział, że oczywiście martwi go to, iż wody z gruntowych zasobów cały czas ubywa, lecz według niego model nawadniania upraw konopi jest dobry.

Raport skomentował również Hezekiah Allen – dyrektor ds. edukacji w licencjonowanej przychodni medycznej Sacramento A Therapeutic Alternative. Jest to specjalista, który przez lata pracował w kalifornijskim przemyśle konopnym. Sam w 2016 współpracował z przedsiębiorstwami nad wprowadzeniem innowacyjnych metod, które miały pomóc w efektywnym wykorzystaniu wody.

Według Allena wyniki badań naukowców z University of California są przełomowe. Wszystko przez to, że specjaliści od lat nie mogli w realistyczny sposób sprawdzić ile wody zużywa uprawa konopi na dużą skalę.

Jeżeli chcecie przeczytać całe wyniki badań to możecie to zrobić tutaj. Pamiętajcie, że oprócz wody konopie potrzebują również pokarmu. Dla waszych roślin polecamy przede wszystkim nawozy od Hesi. Jest to sprawdzona firma, która na rynku funkcjonuje już od ponad 26 lat. W ich ofercie znajdziecie jakościowe nawozy w bardzo dobrych cenach.

źródło: hightimes.com

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl