Kategorie
Świat

Hawaje – legalizacja marihuany tuż za rogiem?

Hawaje już niedługo mogą zalegalizować rekreacyjną marihuanę. Jak mają wyglądać nowe przepisy i kiedy dokładnie wejdą w życie?

Marihuana na rajskich wyspach USA

Hawaje to archipelag w Oceanie Spokojnym, składający się z 137 wysp, atoli i skał. Są one stanem USA, leżącym na zachodniej półkuli. Główna wyspa to Oahu, gdzie znajduje się stolica Honolulu. Hawaje są znane z pięknych plaż, krajobrazów górskich, kultury i historii oraz różnorodności przyrodniczej. Są również popularnym miejscem wypoczynku i turystyki, zwłaszcza wśród surferów, którzy przybywają tam na wielkie fale. W Hawajach znajdują się również wulkany, z których najsłynniejszy jest Mauna Loa na wyspie Hawaj. W kulturze Hawajów ważne miejsce zajmuje hula, tradycyjne tańce, muzyka i pieśni oraz lokalne jedzenie, takie jak poke.

Marihuana na Hawajach zyskała popularność w latach 60-tych i 70-tych, podobnie jak w innych częściach USA, głównie z powodu ruchu hippisowskiego. W 2000 roku, Hawaje stały się jednym z pierwszych stanów USA, który legalizował medyczną marihuanę, umożliwiając pacjentom posiadanie i używanie marihuany na leczenie określonych chorób.

Hawajskie odmiany zioła

Jedne z najbardziej znanych odmian marihuany, które mają związek z Hawajami, to:

  1. Hawaiian Sativa – jest to odmiana marihuany, która jest dobrze znana z wysokiego poziomu THC i przyjemnego, euforycznego działania
  2. Maui Wowie – jest to odmiana marihuany, która pochodzi z wyspy Maui, popularna wśród miłośników plaż i tych, którzy szukają odprężenia
  3. Kona Gold – jest to odmiana marihuany, która pochodzi z Hawajów
  4. Puna Budder – jest to odmiana marihuany, która pochodzi z regionu Puna na Hawajach
Hawaje
Hawaje wydają się idealnym miejsce dla miłośników konopi

Hawaje – status marihuany medycznej

Marihuana medyczna jest legalna na Hawajach od 2000 roku, kiedy to gubernator stanu podpisał ustawę, która umożliwiła pacjentom posiadanie i używanie marihuany na leczenie określonych chorób. Ustawa ta umożliwiła pacjentom dostęp do marihuany medycznej za pośrednictwem programu medycznej marihuany stanu. Pacjenci muszą być zarejestrowani w programie, aby mieć prawo do korzystania z marihuany medycznej.

Aby zarejestrować się w programie medycznej marihuany, pacjent musi przedstawić zaświadczenie od lekarza, który potwierdza, że pacjent cierpi na jedną z określonych chorób, takich jak rak, stwardnienie rozsiane, HIV / AIDS, glaukoma itd. Pacjent także musi złożyć wniosek do Departamentu Zdrowia, który rozpatrzą specjaliści.

Po zarejestrowaniu się w programie, pacjent może posiadać do 4 uncji marihuany medycznej i uprawiać do 7 roślin marihuany medycznej. Na Hawajach znajdziemy również liczne licencjonowane apteki z marihuana medyczną, w których pacjenci mogą kupić marihuanę medyczną. Jednakże muszą to być pacjenci zamieszkujący Hawaje.

Terapia medyczną marihuaną sprawdza się w walce z takimi schorzeniami jak jak ból, bezsenność, stres, choroby neurodegeneracyjne, a także choroby onkologiczne. Na Hawajach, marihuana medyczna jest dostępna dla pacjentów, którzy potrzebują jej do złagodzenia objawów i poprawy jakości życia.

Czy Hawaje już wkrótce zalegalizują medyczną marihuanę?

Już rok 2021 mógł się okazać przełomowy jeżeli chodzi o temat konopi indyjskich na Hawajach. Wtedy tamtejszy Senat zatwierdził dwie reforny, jednak finalnie nie zostały one zaakceptowane przez wszystkich zebranych w procesie legislacyjnym.

Od tamtego czasu dużo się zmieniło. Między innymi osoby powyżej 65 roku życia automatycznie kwalifikują się do terapii medycznymi konopiami. Jednak ruszyła się także kwestia legalizacji rekreacyjnej marihuany.

W listopadzie 2022 roku mieszkańcy Hawajów wybrali nowego gubernatora. Josh Green pod koniec roku opowiedział się za legalizacją rekreacyjnej marihuany, a jego inicjatywę wsparł Nikos Leverenz z hawajskiego Forum Polityki Narkotykowej.

Kilka dni temu Jeanné Kapela – przedstawicielka tamtejszego senatu przedstawiła plan legalizacji rekreacyjnych konopi. Nie zdradziła ona szczegółowych planów, jednak wyjaśniła, że prace nad odpowiednimi ustawami trwają. Zmiana prawa ma również obejmować amnestię i wyczyszczenie rejestrów karnych osób przyłapanych na posiadaniu większych ilości zioła (od 2020 roku posiadanie do 3g marihuany na Hawajach jest zdekryminalizowane).

Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną w Polsce to sprawdź naszą zakładkę KLINIK KONOPNE. Znajdziesz tam wyspecjalizowanych lekarzy z takich klinik jak m.in Konopna Klinika i Green Doctor, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię.

źródło: hightimes.com

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl