Kategorie
Marihuana

Czym zajmuje się budtender? Wszystko co musisz wiedzieć o konopnych sommelierach

Legalizacja konopi o wysokiej zawartości THC w niektórych stanach USA i państwach, doprowadziła do prawdziwego trzęsienia ziemi w przemyśle konopnym. Znacząco wzrosło zapotrzebowanie na doświadczonych growerów, breederów oraz znawców charakterystyki różnych odmian. Dziś zajmiemy się postacią budtedera. Kim jest i czym się zajmuje?

Budtender – czyli twój ziomek od zioła

Konsumenci konopi również muszą zacząć sobie radzić z dostępnością różnorodnych odmian. Jest to proces niespotykany do tej pory.
Jeśli nie mają odpowiedniego  doświadczenia, z pomocą może przyjść budtender.b Jest to specjalnie przeszkolona osoba, która będzie zajmować się profesjonalnym doradztwem w wyborze odpowiedniego gatunku.

Profesjonalny kurs na budtendera został opracowany przez 18 specjalistów z grupy Ganijer Council ze Stanów Zjednoczonych. Ich zadaniem jest wyszkolenie i certyfikacja znawców konopi, którzy swą wiedzą będą się dzielić z konsumentami.

Przeciętny użytkownik konopi nie posiada odpowiednio rozległej wiedzy na temat pochodzenia danej odmiany, zawartości terpenów, profilu kanabinoidowego. Większość osób kieruje się głównie tym czy jest to gatunek z rodzaju indica, sativa czy może hybrid. Sporo osób zwraca uwagę jedynie na zawartość THC lub CBD- są to główne czynniki determinujące wybór konkretnej odmiany.

Jak poruszać się po świecie konopi?

Profesjonaliści będą edukować i doradzać tym osobom, które będą zainteresowane używaniem konopi w celach medycznych i rekreacyjnych. Wszystko po to, aby użytkownik był świadomy swoich wyborów i wiedział, która odmiana będzie odpowiadała jego potrzebom.

Budtender opowie nie tylko o pochodzeniu danej odmiany. Wskaże najważniejsze właściwości terapeutyczne. Wprowadzi konsumenta w złożony świat smaków i aromatów oraz opowie o budowie kwiatów.
Ciekawostką jest poznawanie terroir- unikatowego splotu warunków geologiczno- klimatycznych, w których uprawia się dany gatunek konopi i który nadaje niepowtarzalny charakter tej konkretnej odmianie.

* Do tej pory, pojęcie terroir było zarezerwowane dla degustacji i oceny kawy, wina lub serów.

Kurs na certyfikowanego budtendera składa się z 31 lekcji online poświęconych teorii.
Po zaliczeniu testu, kursanci są zapraszani na szkolenia do Humboldt County w Californii- sercu tzw. Emerald Traingle. Pracują z ekspertami, obserwując budowę i wygląd kwiatów. Uczą się rozpoznawania i nazewnictwa terpenów oraz pracy z lupą jubilerską.
Biorą udział w poznawaniu poszczególnych procesów uprawy, zbiorów, suszenia i curingu. Dowiadują się jak ogromny wpływ na produkt finalny ma każdy z tych procesów. Kurs dostępny jest jedynie w Stanach Zjednoczonych i kosztuje prawie 3 tysiace dolarów.

Scent Wheel

Zawód budtendera nierozerwanie wiąże się z tematem scent wheel, o którym opowiemy poniżej.

Jak wiemy, konopie to niezwykła złożoność aromatów i smaków, które zawdzięczają terpenom.
Terpeny uznaje się za główne czynniki odpowiadające za uczucie przyjemności, płynące z palenia lub waporyzacji konopi (szczególnie waporyzacji!). 

Do tej pory zidentyfikowano ok. 20 000 rodzajów terpenów.
Znawcy konopi usystematyzowali aromaty, które najczęściej występują w tych roślinach i tak powstało scent wheel.

Czym jest scent wheel?

Jest to diagram kołowy, podzielony na kilka części.

Zaczynając od środka koła, aromaty sklasyfikowano na kilka podstawowych, dominujących grup.
Każda z grup jest podzielona na wiodące podgrupy aromatów. Te z kolei zawierają w sobie szczegółowe zapachy i jest ich bardzo dużo.

Scent wheel to obowiązkowy katalog zapachów dla każdego miłośnika konopi o dobrym węchu.My przedstawiamy scent wheel stworzone przez Confidence Analytics Laboratory, które możecie sprawdzić również pod tym linkiem.

Jeśli chcecie zagłębić się w diagram i sprawdzić jak działa, na pewno będziecie potrzebować dobrego, aromatycznego suszu konopi CBD. Pod poniższymi linkami znajdziecie 3 ciekawe susze CBD ze sklepu konopnego Happyhead.pl, z których każdy może być sklasyfikowany do innej grupy zapachowej:

Jest to ten sam gatunek konopi, jednak trzy różne fenotypy, które różnią się od siebie wyglądem, aromatem i smakiem.

happyhead

Artykuł powstał we współpracy i dzięki opiece merytorycznej miłośników konopi z HappyHead.pl. Jeżeli szukacie ciekawych produktów konopnych to wpadajcie do ich sklepu. Link znajdziecie tutaj.

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl