Kategorie
Świat

Czy można palić grzyby psylocybinowe?

Psychodeliki obecnie przeżywają swój renesans. Coraz więcej krajów otwiera się na temat użycia tych substancji w leczeniu różnych chorób. Ma to dużo wspólnego z wcześniejszą sytuacją marihuany. Jednak czy tak samo jak zioło można palić grzyby psylocybinowe?

Grzyby psylocybinowe – co to jest?

Na świecie jest wiele gatunków grzybów, jednak są pewne grzyby na których w tym artykule skupie się najbardziej – grzyby psylocybinowe. To gatunki grzybów, które zawierają substancję psychoaktywną zwaną psylocybiną. Wiele gatunków grzybów zawierających psylocybinę jest używanych w celach religijnych i rytualnych, ale także jako środek terapeutyczny.

Legalność używania grzybów psylocybinowych jest różna. W niektórych krajach, takich jak Holandia czy Portugalia, używanie grzybów psylocybinowych w małych ilościach jest tolerowane lub po prostu zdekryminalizowane. W innych krajach, takich jak m.in. Polska grzyby psylocybinowe są nielegalne i za ich posiadanie może grozić kara. Jednak są też kraje, które dążą do legalizacji psylocybiny m.in. – Kanada i USA.

grzyby psylocybinowe
Naukowcy pracują nad większym zastosowaniem grzybów psylocybinowych w medycnynie

Psychodeliki w medycynie

Użycie grzybów psylocybinowych w medycynie jest obecnie przedmiotem intensywnych badań i rozważań. Wstępne badania wskazują, że psylocybina może mieć korzystne działanie na zdrowie psychiczne i fizyczne, w tym na:

  • Depresję – psylocybina może pomagać w leczeniu depresji, zwłaszcza u osób, u których inne terapie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów
  • Fobie społeczne i PTSD – psylocybina może być używana do leczenia fobii społecznych i zespołu stresu pourazowego (PTSD)
  • Uzależnienie – psylocybina może być używana do pomagania w leczeniu uzależnień od narkotyków i alkoholu

Jednak nie tylko grzybki można wykorzystywać w medycynie. Naukowcy pracują nad szerszym zastosowaniem innych psychodelików – czyli substancji chemicznych, które wprowadzają zmiany w percepcji i świadomości. Badania wykazują, że substancje takie jak LSD, meskalina czy ayahuasca również mogą być wykorzystywane w medycynie.

grzyby psylocybinowe
Grzyby mają wiele wspólnego z konopiami m.in. wiele możliwości ich spożycia

Metody spożywania grzybów psylocybinowych

Tak samo jak w przypadku zioła, grzyby również można spożywać na wiele różnych sposobów. Niektórzy robią z nich kapsułki, jedzą ususzone bez żadnych dodatków, czy nawet przygotowują swojego rodzaju edibles – dodając do czekolady czy innych słodyczy. Jednak czy można palić grzyby psylocybinowe?

Palenie grzybków psylocybinowych jest oczywiście możliwe, jednak nie ma większego sensu. Proces spalania nie aktywuje psylocybiny, a wręcz degraduje większość tej substancji. Dodatkowo osoby, które palą grzyby narażają się na wiele efektów ubocznych. Chodzi tu przede wszystkim o potencjalne infekcje dróg oddechowych z powodu narażenia na pleśń. Mogą wystąpić również zawroty głowy i nudności.

Grzyby psylocybinowe mają znacznie większe właściwości terapeutyczne, gdy przyjmuje się je jako pokarm. Bardzo dobrym pomysłem jest spożywanie ich w formie kapsułek – wtedy łatwo wyliczyć sobie odpowiednią dawkę, która zadziała terapeutycznie, a nie tripowo.

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to wbijaj do sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam produkty CBD, najlepsze waporyzatory i akcesoria do palenia.

źródło: leafly.com

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl