Kategorie
Marihuana Zdrowie

Czy konopie wpływają na hormony?

Wiele osób zastanawia się czy konopie mają wpływ na układ hormonalny? Hormony odpowiedzialne są między innymi za to jaki mamy nastrój, sen i libido. Czy to ile spożywamy konopi ma z tym jakikolwiek związek?

Układ endokannabinoidowy i hormonalny – czy coś je łączy?

Układ endokannabinoidowy bardzo silnie oddziałuje na nasz organizm regulując jego działanie. Wpływa na jakość naszego snu, apetyt czy metabolizm. Naukowcy z Society of Cannabis Clinicians zakładają, że główną funkcją tego układu w naszym organizmie jest utrzymanie homeostazy czyli w dużym skrócie utrzymanie wszystkich parametrów życiowych na stałym – poprawnym poziomie.

Układ hormonalny tworzą tak zwane gruczoły dokrewne dzięki nim wytwarzane są hormony za pomocą, których przekazywane są informacje między organami. Jednymi z najbardziej popularnych hormonów jest adrenalina i insulina. Dzięki odpowiedniemu działaniu układu hormonalnego nasz organizm jest w stanie funkcjonować poprawnie. Procesy za jakie odpowiedzialny jest poprawnie działający układ hormonalny to np.: regulacja przemian cukrów, regulacja rytmu snu i czuwania oraz stymulacja wzrostu. Objawami niepoprawnego działania układu może być np. spowolniona przemiana materii, ospałość czy nawet karłowatość.

Te dwa układy znacznie wpływają na to jak w danym dniu możemy się czuć. Wpływają na naszą kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną. Dążą do zachowania równowagi, dbają o to by wszystko w naszym organizmie funkcjonowało poprawnie. Właśnie te zadania są wspólne dla obu układów.

Na jakie hormony wpływają konopie?

Oto lista hormonów, na które mogą oddziaływać konopie:

Grelina – naukowcy dowiedli, że poziom tego hormonu zwiększa się po spożyciu konopi. Hormon ten odpowiedzialny jest za pobudzenie apetytu.

Leptyna – badania prowadzane na osobach spożywających konopie wykazały, że osoby te mają niższy poziom leptyny niż osoby nie spożywające konopi. Hormon ten jest odpowiedzialny za regulację energetyczną ciała. Naukowcy twierdzą, że może mieć to wpływ na niższy poziom tkanki tłuszczowej wśród palaczy.

Insulina – podczas badań nad tym hormonem uczestnikom badania podano dwa rodzaje ciastek – normalne oraz zawierające THC. Podczas konsumpcji ciastek nie zawierających THC zauważono wzrost stężenia insuliny we krwi. Następnie badanym podano ciastka zawierające THC a skok insuliny został ograniczony. Insulina to ważny temat dla cukrzyków. Jak podkreślają uczeni, na podstawie osób badanych można stwierdzić, że CBD wpływa znacznie na wrażliwość na insulinę oraz metabolizm glukozy.

Oksytocyna – według pracowników Society of Cannabis Clinicians konopie indyjskie stymulują działanie tego hormonu, który odpowiedzialny jest za interakcje społeczne i tworzenie więzi emocjonalnych.

Wpływ konopi na libido

Według naukowców, krótkotrwałe używanie konopi może mieć pozytywne działanie na libido. Dzięki temu aktywność seksualna może wzrosnąć. Jednak nie możemy być w stu procentach zadowoleni z wpływu konopi na nasze “życie łóżkowe”. Według uczonych, długotrwałe używanie konopi może mieć negatywny wpływ zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Negatywnymi skutkami długotrwałego przyjmowania marihuany jest między innymi: upośledzenie funkcji jajników czy problemy z wytryskiem.

Badania na temat wpływu konopi na hormony są cały czas prowadzone. Więcej informacji na temat Society of Cannabis Clinicians i ich badań możecie sprawdzić tutaj. Oczywiście oddziaływanie konopi na organizm każdego człowieka jest inny i wśród wielu użytkowników tej cudownej rośliny może być ogromne spektrum działania.

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *