Kategorie
Medyczna Marihuana Świat

Czy koncerny farmaceutyczne stracą miliardy dolarów na legalizacji marihuany w USA? [WYNIKI BADANIA]

Najnowsze badania sugerują, że konwencjonalne firmy farmaceutyczne po legalizacji marihuany w USA mogą stracić miliardy dolarów. Co jest główną przyczyną i czy właściciele Big Pharmy powinni stać w opozycji do legalizacji?

Firmy farmaceutyczne stracą miliardy dolarów?

Czy federalna legalizacja marihuany w USA będzie ciosem dla firm farmaceutycznych, które produkują konwencjonalne leki przeciwbólowe? To postanowili sprawdzić naukowcy z uniwersytetów w Kalifornii i Nowym Meksyku w badaniu U.S. cannabis laws projected to cost generic and brand pharmaceutical firms billions. Co ciekawe jednym z autorów badania jest Polak – Ziemowit Bednarek, który uczęszczał do I liceum im. Stanisława Staszica w Lublinie.

Głównym założeniem badania było sprawdzenie jak reagowała giełda na legalizację marihuany medycznej i rekreacyjnej w latach 1996-2019. Naukowcy oszacowali, że przy każdej zmianie przepisów (do 10 dni od zmiany) akcje firmy farmaceutycznych produkujących klasyczną farmakologię spadały o 1,5-2%. Autorzy badania szacują, że jedna zmiana przepisów (w którymś ze stanów) może zmniejszyć przychody firm produkujących inne leki niż medyczna marihuana nawet o 3 miliardy dolarów.

Legalna marihuana jest dużą konkurencją dla innych leków. Konopie indyjskie można kupić bez recepty i uprawiać w domu, w przeciwieństwie do innych konwencjonalnych leków.

Autorzy badania U.S. cannabis laws projected to cost generic and brand pharmaceutical firms billions
Po federalnej legalizacji marihuany firmy farmaceutyczne mogą zanotować ogromne straty

Ludzie wybierają konopie

Autorzy badania w swoich wynikach podkreślają, że dostęp do legalnych konopi zmniejsza zapotrzebowanie na inne lekarstwa. W tym na silne leki opioidowe. Jednym z powodów wybierania marihuany przez ludzi jest duże spektrum działania konopi. Marihuana to lekarstwo, które działa na wiele schorzeń. Konopie są bardzo uniwersalne. Jest to zupełne przeciwieństwo klasycznej farmakologii. Leki znane z apteczek naszych dziadków są opracowywane i zatwierdzane do leczenia konkretnych dolegliwości.

Co ciekawe w odróżnieniu do polskiego rynku, amerykańscy specjaliści mówią o tym, że klienci wybierają leczenie marihuaną a nie klasycznymi lekami także przez to, że jest to o wiele tańsza terapia. To zupełnie inna sytuacja niż na naszym rynku. Ogromny wpływ ma na to możliwość uprawy konopi w amerykańskich gospodarstwach domowych. W wielu stanach mieszkańcy USA mogą swobodnie uprawiać konopie w swoich ogródkach. To znacznie obniża koszty leczenia.

Naukowcy ustalili, że federalna legalizacja marihuany w USA spowoduje spadek sprzedaży leków konwencjonalnych o około 11%. Autorzy badania piszą o tym, że firmy farmaceutyczne nie powinny stawać w opozycji do legalizacji marihuany. To nie przyniesie im korzyści. Naukowcy sugerują, że firmy powinny inwestować w rynek konopi, bo to pozwoli im się przystosować do obecnych wymagań rynku.

Całe badania możecie przeczytać tutaj. Jeżeli chcecie rozpocząć terapię medyczną marihuaną i szukacie wyspecjalizowanych lekarzy to wbijajcie w naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Tam znajdziecie lekarzy specjalistów z takich klinik jak Green Doctor. Ci ludzie znają się na swojej robocie i umiejętnie poprowadzą waszą terapię.

źródło: hightimes.com

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl