Kategorie
Świat

Czesi przygotowują plan legalizacji marihuany. Mamy informacje na temat trwających prac!

Od kilku miesięcy Czesi przygotowują plan legalizacji marihuany. Do tej pory nie wypłynęły żadne konkretne wiadomości na ten temat. Jednak tamtejsi dziennikarze w końcu dotarli do pewnych informacji. Bardzo możliwe, że czescy politycy opublikują projekt legalizacji już w marcu.

Czeski plan legalizacji marihuany

Z czym kojarzą Ci się Czechy? Mi przede wszystkim z piwem! Jednak jak możemy zaobserwować w statystykach – Czesi coraz częściej korzystają z marihuany. Według statystyk w zeszłym roku aż 34% obywateli powyżej 15 roku życia korzystało z konopi indyjskich. Wiadomo – ich prawo jest o wiele lepiej skonstruowane niż nasze. Jednak w przeciągu kilku ostatnich lat widać zdecydowanie większy hajp na zioło, ale to chyba jest odczuwalne na całym świecie.

W zeszłym roku około miliona osób używało konopi indyjskich. Większość z nich funkcjonuje normalnie w swoim życiu. Jest to zatem rynek ugruntowany, ale nielegalny. Dlatego ważne jest, aby wybrać rynek ściśle regulowany zamiast represji i sankcji karnych

Jindřich Vobořil, czeski koordynator ds. walki z narkotykami

Właśnie dlatego Czesi przygotowują plan legalizacji marihuany. Z informacji, które wypłynęły do tamtejszych mediów wiemy, że może on być już na ukończeniu, i najprawdopodobniej zostanie opublikowany już w marcu.

Proponujemy opodatkowanie marihuany i zbieranie środków na wydawanie licencji. W ten sposób spodziewamy się znacznych wpływów do budżetu państwa. Jednocześnie mam nadzieję, że wtedy dogadamy się z rządem w sprawie jakiegoś przeznaczenia środków na profilaktykę

Jindřich Vobořil, czeski koordynator ds. walki z narkotykami
plan legalizacji marihuany
Praga już niedługo może stać się Amsterdamem Europy środkowej

Jak ma wglądać legalizacja konopi indyjskich w Czechach?

Najważniejszą informacją jest to, że tamtejsi politycy cały czas zostają przy pierwotnie założonej dacie – chcą by legalizacja konopi indyjskich została wprowadzona maksymalnie do końca 2024 roku. Projekt nad którym intensywnie pracują obejmuje stworzenie przepisów opodatkowania, legalnej uprawy, licencjonowanej sprzedaży, a także eksportu.

Wiele mówi się o tym, że Czesi mogą wprowadzić kluby konopne. To rozwiązanie funkcjonuje w Hiszpanii. Jej zwolennikiem jest Jindřich Vobořil – czeski koordynator ds. walki z narkotykami. Według niego jest to jedna z najbezpieczniejszych metod legalizacji, zwłaszcza na samym początku przyzwyczajania społeczeństwa do legalnej marihuany.

Czesi obserwują europejskie trendy w polityce narkotykowej. Są mocno zainteresowani niemieckim planem legalizacji marihuany. Z ruchu każdego państwa legalizującego zioło starają się wyciągać wnioski i dostosowywać prawo pod standardy swojego społeczeństwa.

Jesteśmy w kontakcie z naszymi kolegami z Niemiec i wielokrotnie potwierdzaliśmy, że chcemy się konsultować ze sobą w sprawie naszych propozycji. Będę też chciała ich ekspercką ocenę naszych pomysłów, które przygotowujemy w grupie ekspertów roboczych.

Jindřich Vobořil, czeski koordynator ds. walki z narkotykami

Polityk odwiedził również Hiszpanie. Tam zapisał się do jednego z klubów konopnych, by na swoim przykładzie zobaczyć jak sprawdzają się hiszpańskie przepisy. Jednak zapewnił, że nie palił konopi podczas odwiedzin klubu – chociaż ten pomysł na legalizację bardzo mu się spodobał.

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to wbijaj do sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam susze i olejki CBD, najlepsze waporyzatory i wiele akcesoriów do palenia.

źródło: ceskenoviny.cz

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl