Kategorie
YouTube

CO TO JEST FILTEREK WĘGLOWY? Wielkie porównanie produktów [WIDEO]

Co to jest filterek węglowy? Dowiedz się z tego filmu! Wielkie porównanie wszystkich produktów dostępnych na polskim rynku filtrów węglowych. Która firma tworzy najlepsze produkty? Co je wyróżnia? Tego dowiesz się z dzisiejszego materiału!

Co to jest węgiel aktywny?

Już blisko 2,5 tysiąca lat temu Hipokrates podawał swoim pacjentom niewielkie ilości węgla aktywnego. Jednak ten produkt swoją popularność na skalę globalną zaczął zyskiwać dopiero w roku 1785. Za sprawą pewnego rosyjskiego chemika. Odkrył on, że węgiel aktywny ma właściwości adsorbowania związków z roztworów. Od tamtego czasu stał się jednym z najpopularniejszych adsorbentów. Adsorbenty to ciała o bardzo rozwiniętej powierzchni, na której zachodzi pewien proces, polegający na powierzchniowym wiązaniu cząsteczek płynu – tzn. cieczy lub gazu, przez cząstki cieczy lub ciała stałego. Najprościej mówiąc adsorbenty mogą np. neutralizować różne zapachy.

Węgiel aktywny w przeliczeniu na jednostkę masy, charakteryzuje się ogromną powierzchnią – jest to od 3300 do 3900m2. Właśnie dlatego jest bardzo dobrym adsorbentem.

filterek węglowy

Do czego wykorzystujemy węgiel aktywny?

Przez to, że węgiel aktywny stał się fantastycznym adsorbentem ludzie zaczęli go wykorzystywać w różnych dziedzinach życia. Największą popularność zyskał w medycynie – jest stosowany przy różnego rodzaju problemach z układem pokarmowym. Wykorzystywany jest również w procesach uzdatniania wody, w elektrotechnice, w wykończeniówce i budowlance.

Każdy z was na pewno posiada filtr węglowy w domu. Najprostszym miejscem w jakim możecie go znaleźć jest kuchnia. Znajduje się praktycznie w każdym okapie i w oczyszczaczu powietrza.

filterek węglowy
Filtry węglowe stanowiły ważny element wyposażenia podczas I Wojny Światowej

Filterki węglowe – zastosowanie węgla aktywnego w branży konopnej

Branża konopna również znalazła zastosowanie dla węgla aktywnego. Tym zastosowaniem są filterki węglowe. Dzięki zdolności adsorbowania, filterki zawierające węgiel aktywny są w stanie wyciągnąć z dymu substancje smoliste i toksyczne. Dzięki temu poprawia się smak dymu oraz przede wszystkim jest to o wiele zdrowsza metoda niż filtrowanie za pomocą klasycznego kartonika.

Dodatkowo wspólnie z laboratorium EkotechLab sprawdziliśmy czy filterki węglowe zatrzymują więcej kannabinoidów niż filterki papierowe/kartonowe. Z badań laboratoryjnych wyszło, że różnice są minimalne – nieodczuwalne dla żadnego palacza. Także ten eksperyment potwierdził słuszność użycia węgla aktywnego w produktach skierowanych dla wielbicieli konopi.

filterek węglowy
Sprawdź nasz film o filterkach węglowych

Filterek węglowy – porównanie produktów dostępnych na polskim rynku

Wielu użytkowników zioła nie wie o czymś takim jak filterki węglowe. Pomimo, że te produkty są dostępne na naszym rynku już od dłuższego czasu. Firmy takie jak Purize, OCB czy Actitube wprowadziły je na nasz rynek, jednak być może zabrakło w ich działaniach przekazania swoim przyszłym klientom trochę wiedzy na temat ich produktów. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się wypuścić ten materiał i przy okazji porównać filterki węglowe każdej z tych firm. Które okazały się najlepsze? Tego dowiesz się z materiału!

Produkty do palenia – w tym filterki węglowe kupisz w sklepie ROLLMOPS. Robiąc zakupy w tym sklepie wspierasz działalność naszego portalu.

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl