Kategorie
Świat

Astronauci będą leczeni psychodelikami?

Bardzo możliwe, że już w niedalekim czasie astronauci będą leczeni psychodelikami. Chodzi dokładnie o te osoby, które przebywały w kosmosie na tyle długo, że odczuły efekty życia w nienormalnych warunkach. Jednak w jaki sposób mają im z tym pomóc grzyby?

Astronauci mają spore kłopoty po podróżach w kosmos

Najnowsze badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Space Technologies wskazują, że psychodeliki mogą być przydatne w leczeniu astronautów, którzy spędzili długi czas w kosmosie i odczuwają tego negatywne skutki.

Pewnie zastanawiacie się teraz jakie negatywne skutki może wywołać podróż poza orbitę ziemską. Jest ich naprawdę sporo. Kosmonauci są narażeni na atrofie mięśni i spadek masy kości. Oprócz tego mogą doświadczyć pogorszenia wzroku, zaburzenia flory jelitowej a nawet na trwałego uszkodzenia mózgu.

To pierwszy raz, kiedy udokumentowano konkretny dowód na uszkodzenia komórek mózgu w testach krwi wykonanych po locie kosmicznym. Trzeba to badać dalej i zapobiegać tym efektom, jeśli podróże kosmiczne mają stać się w przyszłości bardziej powszechne

prof. Henrik Zetterberg tuż po wykryciu markerów uszkodzenia mózgu u pięciu rosyjskich astronautów
Długotrwała eksploracja kosmosu może narazić kosmonautów na duże niebezpieczeństwo

Czy lekarstwem na te problemy będą psychodeliki?

Założyciel Back of the Yards Algae Sciences – dr Leonard Lerer wypowiada się bardzo pozytywnie na temat wpływu psychodelików na osoby podróżujące w kosmos. Te substancje mogą mieć szczególne znaczenie dla przyszłych eksploratorów kosmosu. To przecież oni będą odbywać jeszcze dalsze i dłuższe w czasie podróże.

Badania nad psychodelikami przechodzą obecnie renesans. Badamy je nie tylko pod kątem ich potencjału terapeutycznego w psychiatrii, ale także pod kątem wpływu na neuropatyczność mózgu, modulowania układu odpornościowego czy zmniejszania stanów zapalnych

dr Leonard Lerer

Autorzy badania z Frontiers in Space Technologies twierdzą, że wcześniej czy później nadejdzie dzień, w którym będziemy musieli szukać zasobów poza naszym układem słonecznym. Przez to długodystansowe podróże staną się rzeczywistością. W związku z tym, naukowcy mierzą się z wyzwaniem zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia astronautom.

Utrzymanie dobrego samopoczucia w kosmosie jest bardzo ciężkie. Specjaliści z NASA odnotowali ponad 30 zagrożeń dla zdrowia ludzi znajdujących się w przestrzeni kosmicznej. Astronauci przebywający w stacjach kosmicznych doświadczyli m.in. ogromnego stresu psychicznego, utraty koncentracji, zwiększonego poczucia lęku, spadku wigoru i motywacji.

Czy psychodeliki będą przyszłością w branż kosmicznej?

Wpływ grzybów na polepszenie zdrowia astronautów

Naukowcy twierdzą, że grzyby psylocybinowe mogą być użyteczne w leczeniu niektórych z objawów długotrwałego przebywania w kosmosie. Chodzi tu głównie o wpływ psychodelików na wzbogacenie stanów świadomości, zwiększoną elastyczność poznawczą oraz wpływ na pobudzenie kreatywności i empatii.

Chociaż nie ma empirycznych dowodów na poparcie zastosowania psychodelików w eksploracji kosmosu, powinniśmy być świadomi, że nasz gatunek ma długą historię używania tych substancji. Przez tysiące lat używaliśmy ich do eksploracji naszej wewnętrznej przestrzeni i świata zewnętrznego

Autorzy badania

Co ciekawe naukowcy zakładają również, że psychodeliki mogłyby pozytywnie wpłynąć podczas przygotowań astronautów na spotkanie innych form życia w kosmosie.

Całe badanie możecie przeczytać w języku angielskim tutaj.

Jeżeli szukacie najlepszych produktów konopnych to wbijajcie do sklepu ROLLMOPS. Znajdziecie tam susze, olejki, waporyzatory i wiele akcesoriów do palenia.

źródło: hightimes.com, frontiersin.org, polskieradio24.pl

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl