Kategorie
Świat

1,55 miliarda dolarów – to rekord sprzedaży marihuany w stanie Illinois w 2022 roku

Stan Illinois ustanowił nowy rekord. W 2022 roku wartość sprzedanej marihuany w tym stanie wyniosła 1,55 miliarda dolarów. Czy w 2023 roku będzie jeszcze więcej chętnych na kupno ziółka w Illinois?

Illinois – Polonia, rap i ziółko

Illinois jest stanem położonym w środkowo-wschodnim regionie USA. Graniczy z Indianą, Kentucki, Misuri, Iowa, Wisconsin i Michigan. Stolicą tego stanu jest Springfield, a największym miastem Chicago. Ten obszar USA przez lata słynął z bardzo rozwiniętego przemysłu motoryzacyjnego.

Według danych z 2019 roku, w Illinois mieszkało około 1,2 miliona osób pochodzenia polskiego, co stanowiło około 6,5% całej populacji stanu. Jest to jedno z największych skupisk Polonii w USA.

Ten stan, a zwłaszcza Chicago jest bardzo zakorzenione w kulturze hip-hop. Wczesne początki sceny rapowej w Chicago sięgają lat 80-tych, kiedy to pojawiły się pierwsze zespoły i artyści związani z tym gatunkiem.

Jednym z pierwszych artystów rapowych z Chicago był Twista, który zyskał rozgłos w latach 90-tych za sprawą swojego szybkiego flow i składanki “Adrenaline Rush”. Innym znanym artystą, który dorastał w Chicago jest Kanye West. Zaczynał swoją karierę produkując dla innych artystów, a później wydał własne albumy, zdobywając wiele nagród Grammy.

Obecnie Chicago ma bardzo dynamiczną scenę rapową, na której pojawia się coraz więcej nowych, młodych artystów. Najbardziej znani raperzy ze stanu Illinois to: Chance The Rapper, Lil Durk, Juice WRLD, Polo G, Saba, Common i Noname.

Illinois
Chicago – to największe miasto Illinois i stolica hiphopowego Drillu

Legalizacja marihuany i rekordowa sprzedaż w 2022 roku

Władze stanu Illinois zalegalizowały medyczną marihuanę w 2013, a rekreacyjną w styczniu 2020 roku. Od tamtej pory ziółko stało się bardzo popularne wśród mieszkańców tego stanu, ale także wśród odwiedzających turystów.

Obecnie Illinois posiada około 113 miejsc, w których można legalnie kupić konopie indyjskie. Oczywiście marihuanę mogą w nich kupować tylko i wyłącznie osoby dorosłe. Jak wynika z raportów – w 2022 roku padł rekord sprzedaży marihuany. W Illinois sprzedano zioła za około 1,55 miliarda dolarów. Średnia miesięczna sprzedaż wyniosła 130 milionów dolarów, a w okresie świąteczno/urlopowym było to nawet 144 mln dolarów.

Według wyliczeń specjalistów jest to nowy rekord, który aż o 12% przebił wynik z 2021 roku, i aż o 131% wynik z 2020 roku. Interesujące jest to, że od czasu legalizacji rekreacyjnej marihuany, spadła sprzedaż konopi medycznej. W 2022 roku osiągnęła ona wynik 322 milionów dolarów. Jednak jest to naturalny proces, który odczuły również inne stany USA.

Illinois
Illinois staje się potentatem na amerykańskim rynku konopi indyjskich

Ile na sprzedaży marihuany zarobił stan Illinois?

Rok fiskalny w Illinois zakończył się 30 czerwca. Już wtedy stan zarobił na sprzedaży legalnej marihuany około 435 milionów dolarów. Według urzędników te pieniądze mają zostać przeznaczone na:

  • sąsiedzkie programy reinwestowania – 25% kwoty
  • leczenie uzależnień, profilaktykę i zdrowie psychiczne – 20% kwoty
  • program prewencji – 8% kwoty
  • budżet stanu – 45% kwoty

Władze są zachwycone tym jak przemysł konopny rozwija się w ich stanie. Nie mogą ukryć zadowolenia z tego, że rok 2022 przyniósł kolejne rekordy.

Jesteśmy podekscytowani tym, co przyniesie przyszłość dla przemysłu konopi indyjskich. Jesteśmy optymistami i wierzymy, że branża będzie się rozwijać dopiero w 2023 r., kiedy zobaczymy więcej sklepów z marihuaną w naszym stanie

Mario Treto Jr, sekretarz Departamentu Regulacji Finansowych i Zawodowych stanu Illinois

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź ofertę sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam produkty CBD, najlepsze waporyzatory i akcesoria do palenia.

źródło: illinois.gov, fakrykonopne.pl

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl
Kontakt: mikolaj@rollmops.pl